Właśnie czytasz
Fantastyka, Horror, Ostrołęka, soliloquia, Twórczość

„Znicz”, czyli drugie opowiadanie w tym roku

dof3 Kolejny tekst doczekał się publikacji. Tym razem do przeczytania za darmo ze strony Drugiego Obiegu Fantastyki. Rzecz nosi tytuł Znicz i jest podzielone na dwie części, z czego kolejna zaprezentowana zostanie w następnym numerze DOFu.

Tekst ten to jedno ze starszych opowiadań, specjalnie poprawione i z końcówką inną, niż w pierwotnej wersji. Gdy odezwał się Paweł Szulc z pytaniem, czy nie mam czegoś na stanie, pomyślałem właśnie o Zniczu. Mam sentyment do tego utworu. Napisałem go tuż po Glinianym Golemie (z tego, co pamiętam oczywiście) i po raz pierwszy byłem zadowolony nie tylko z samej treści, fabuły, czy postaci, ale także z tego, jak to zostało napisane. Wróciwszy po latach, aby przeredagować utwór, okazało się, że dalej jestem z niego zadowolony.

To też świadectwo moich własnych poszukiwań tożsamości. Kim jestem i skąd jestem? Znicz jest próbą dyskusji z samym sobą. Nie wiem, czy potrafię mądrze opowiadać o poczuciu przynależności, o wyznawaniu pewnych idei, ale staram się to czynić. O czymś takim jest Znicz.

A mniej pretensjonalnie – to tekst o wojennej Ostrołęce, w którym bohaterowie unikają kul i jedzą zupę.

Smacznego!

Reklamy

About Emil Strzeszewski

Pisarz, redaktor, dziennikarz, social media nędza. Założyciel i były redaktor naczelny e‑zinu „Creatio Fantastica”. Publikował w „Magazynie Fantastycznym”, „Fantastyce - Wydaniu Specjalnym”, „Fantasy & Science Fiction” oraz w antologiach „City 1” i „Rok po końcu świata”. Finalista konkursu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tekst literacko-naukowy „Futuronauta”. Debiutował książkowo w wydawnictwie Powergraph steampunkową powieścią „Ektenia”. Powieść „Ród” ukazała się nakładem Genius Creations we wrześniu 2014 roku.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Odwiedzono mnie

  • 62,785 razy
Reklamy
%d blogerów lubi to: