Właśnie czytasz
Fantastyka, soliloquia, Twórczość

W połowie drogi do czterdzieści i cztery, czyli XXII Creatio Fantastica

Creatio Fantastica XXII Ostatnim razem o Creatio informowałem na blogu w dzień ukazania się numeru szesnastego. No cóż, wczoraj oddaliśmy dwudziestą drugą odsłonę na sieć. Jak łatwo policzyć – o pięciu edycjach nie padła żadna wzmianka.

Creatio przez ten czas ewoluowało – uruchomiliśmy podcasty, stworzony został miniportal z newsami ze światka fantastycznego, zostaliśmy patronem medialnym dwóch konwentów fantastyki oraz jednej nagrody (im. Jerzego Żuławskiego, z inicjatywy Andrzeja Zimniaka). Doszło kilku ludzi, a w dziale literackim postanowiliśmy publikować fragmenty książek celem pokazania czytelnikom na co mogą wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Do tego, zupełnie bez naszej wiedzy, dołożono nam reklamy na stronę. Ot, bonus od życia…

Periodyk nie stał się świętą krową fandomu. Jego popularność jest raczej nikła, choć nie możemy narzekać na ilość odbiorców obserwujących nasze poczynania. Na internetowej i kulturowej mapie fantastyki, Creatio zajęło pozycję pisma z ambicjami, z ekipą, która śmiało i z pomysłem przebija się do pierwszych szeregów młodych twórców science-fiction. Pozytywnie o naszej działalności wypowiadał się Jacek Dukaj, negatywnie Konrad T. Lewandowski. Czytelnicy nie rozpieszczają nas swoimi komentarzami, jednak może to świadczyć o tym, że wykonujemy na tyle solidną robotę, iż nie trzeba nas klepać po ramieniu.

Muszę przyznać, że nie do końca o to chodziło mi w 2005 roku, kiedy zakładałem CF. Publikacje w Internecie miały doprowadzić nas do przeniesienia działalności na papier. Pomysł ten został porzucony całkiem niedawno, kiedy po gruntownych naradach doszliśmy do wniosku, że nie ma miejsca na kolejny twór typu Nowa Fantastyka, czy choćby Science Fiction Fantasy i Horror. W przyrodzie jednak nic nie ginie – kilku autorów, dla których Creatio jest niejako „domem”, zostało wydanych w formie książkowej. Czarek Zbierzchowski puścił znakomite Requiem dla lalek, Dawid Juraszek wydał jako powieść swoje opowiadania z czasopism, Paweł Ciećwierz napisał Nekrofikcje, a Michał Cetnarowski Labirynty. Ten ostatni również zredagował antologię młodej polskiej fantastyki pod tytułem Nowe idzie, w której swoimi Harpunnikami zabłysnął Andrzej Miszczak (nominacja do Zajdla). Kuba Nowak za Karnawał, opublikowany w Nowej Fanastyce, również otrzymał nominację do Zajdla. Niżej podpisany wziął udział w projekcie antologii wydawnictwa Forma o tytule City 2009, a także w przyszłym roku wyda zbiór opowiadań Kołysanki dla utraconych.

Chyba więc nie ma żalu – Creatio poniekąd spełniło swoją rolę. Pozwoliło rozwinąć się nowej zmianie polskiej fantastyki. Dopiero co wypłynęła ona z portu, niewiadomo jeszcze, gdzie się kieruje, ale można spodziewać się, że w niedługim czasie wszyscy postawią żagle i obiorą słuszny kurs. A ja wreszcie zrozumiałem – CF nie jest wartością samą w sobie. To tylko furtka, która powstać musiała. Fart chciał, że zaczęło się ode mnie, jednak nie mogę przypisywać sobie jakiejś szczególnej zasługi – podobne miejsce do publikacji, do treningu, do dojrzewania, nabierania doświadczenia – powstałoby tak, czy siak. Dobrze się stało, że stało się to akurat w takiej, a nie innej formie.

Zapraszam wszystkich do lektury najnowszego, dwudziestego drugiego numeru Creatio Fantastica.

Reklamy

About Emil Strzeszewski

Pisarz, redaktor, dziennikarz, social media nędza. Założyciel i były redaktor naczelny e‑zinu „Creatio Fantastica”. Publikował w „Magazynie Fantastycznym”, „Fantastyce - Wydaniu Specjalnym”, „Fantasy & Science Fiction” oraz w antologiach „City 1” i „Rok po końcu świata”. Finalista konkursu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tekst literacko-naukowy „Futuronauta”. Debiutował książkowo w wydawnictwie Powergraph steampunkową powieścią „Ektenia”. Powieść „Ród” ukazała się nakładem Genius Creations we wrześniu 2014 roku.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Odwiedzono mnie

  • 62,779 razy
Reklamy
%d blogerów lubi to: