Właśnie czytasz
Fantastyka, soliloquia

The last joke

Joker is dead Nie wiem, czy dobrzy umierają młodo. Jeszcze nie umarłem, więc nie sprawdziłem. Tak sobie myślę, że do tego nie jest mi tak spieszno. Są inne tajemnice świata, które warto poznać teraz, natychmiast. Do przekroczenia ostatecznego progu zawsze znajdzie się czas.

Ale czasem to czas znajduje człowieka. Heath Ledger – lat 28, młody, obiecujący aktor. Grywał w różnych filmach i z różnym skutkiem. Chyba najbardziej znany był z Obłędnego rycerza, choć jego rola w Tajemnicach Brokeback Mountain była znacznie lepsza. Tej notki jednak by nie było, gdyby nie pewien szczegół. Choć Ledger zdecydowanie należał do moich faworytów i uważałem, że ma przed sobą świetlaną przyszłość, to nie pisałbym o nim, gdyby nie jego dzisiejsza śmierć i…

I Joker.

Pamiętam scenę z Kruka, w której spada Brandon Lee. Jak się okazało spadał ku swojej śmierci. Umarł od kuli, która jakimś trafem znalazła się w broni podczas kręcenia scen. Od niego należałoby zacząć tą notkę. On pierwszy odszedł z wymalowaną twarzą demonicznego bohatera. Heath jest następny.

Mam wrażenie, że teraz zbuduje się na nim drugą legendę. „Oto ten, który umarł jako Joker”, choć odszedł w pokoju hotelowym już po zakończeniu zdjęć do The Dark Knight, tak jak Brandon umarł jako Kruk. Nie wiemy jeszcze, czy Heath zasłużył sobie, aby zapamiętano go w swej ostatniej roli, ale…

…ale czas wiedział lepiej.

Szczęśliwej podróży do gwiazd Jokerze.

The last joke

Reklamy

About Emil Strzeszewski

Pisarz, redaktor, dziennikarz, social media nędza. Założyciel i były redaktor naczelny e‑zinu „Creatio Fantastica”. Publikował w „Magazynie Fantastycznym”, „Fantastyce - Wydaniu Specjalnym”, „Fantasy & Science Fiction” oraz w antologiach „City 1” i „Rok po końcu świata”. Finalista konkursu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tekst literacko-naukowy „Futuronauta”. Debiutował książkowo w wydawnictwie Powergraph steampunkową powieścią „Ektenia”. Powieść „Ród” ukazała się nakładem Genius Creations we wrześniu 2014 roku.

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “The last joke

  1. Najbardziej powalające są hipotezy, że aktora na skraj zaprowadziło zbyt mocne utożsamienie się z psychodelicznym i schizofrenicznym bohaterem. Jack Nicholson, który zagrał Jokera nieco wcześniej, powiedział komentując śmierć Ledgera: „Ostrzegałem go”. Przewidywał takie zakończenie?

    Posted by Jarek | Styczeń 30, 2008, 10:02 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Odwiedzono mnie

  • 62,785 razy
Reklamy
%d blogerów lubi to: